KDO BYL VÁCLAV HAVEL?

Od blechovan. Zarazeno v Povzdech  |  
TOP del.icio.us digg

Kristus prý pravil: „Ne podle slov, podle skutků poznáte je.“

Tak prosím. Havlova slova z roku 1990: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.

V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto mám naději, že i člověk poslouží jí.

Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíc potřebují. … Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. …

A skutky- skutečnost?

Vznik pojmu „bezdomovec“.

Masová nezaměstnanost.

Zdražení zdravotní péče, což se dotklo především starých a rodin s dětmi.

Zrušené školky a dnes nedostatek místa v mateřinkách.

Vznik pojmu „nepřizpůsobiví občané“.

Zavedení termínu Humanitární bombardování.

Vstup do NATO bez vyjádření občanů (dle Havla by totiž „mohli rozhodnout špatně“).

Rozbití republiky (hrozilo jasné Havlovo další nezvolení československým prezidentem a podobně).

Nebývalé rozevření příjmových a majetkových „nůžek“ v zemi.

Ale osobní bustu ve Washingtonu, tu opravdu má, byť na Nobelovu cenu za mír, vzdor podpoře humanitárních válek, nedosáhl.

3 komentáře to “KDO BYL VÁCLAV HAVEL?”

  1. Comment by franta:

    Ještě před tím než se stal Havel prezidentem, tak sliboval, že nechce žádnou funkci a že se chce vrátit do divadla Na zábradlí. Když pak bral funkci prezidenta, tak říkal, že ho lidé donutili a že bude prezidentem pouze na jedno období. V Brně při besedě se studenty dostal dotaz, jestli když ho zase budou lidé nutit, tak bude pokračovat v dalším období (jistě míněno ironicky). Nakonec byl prezidentem ještě třetí období, protože se rozpadlo Československo. Zrestituoval nezákonně rodinný majetek, protože jeho rodina kolaborovala za války s němci, umožnil nezákonnou restituci svému mecenáši z dob disidentu Schwarzenbergerovi (který to i veřejně přiznal). Za jidášský groš likvidoval jako konkurenci český průmysl a zemědělství hlavně pro Německo a USA. Na oko ze sebe dělal humanistu, aby zlikvidoval český zbrojní průmysl a na uvolněné trhy se dostaly západní státy. Může se potom někdo divit jak ho na západě vychvalují, dělají z něho světového státníka a umístí dokonce jeho bustu v parlamentu? Ano, pro západ byl prospěšný ale náš stát přivedl do bídy.

  2. Comment by franta:

    Ještě bych dodal, že oživil sudetoněmecké hnutí, které bylo již v útlumu a Havel jim dal naději tím, že se jim omluvil za odsun.

  3. Comment by Jan Křepelka:

    Zkrátka, potřebovali perzonifikovat obnovení kapitalaismu, všechny ty rozkrádačky, a Havel je snad jediný, který tak nějak vyhověl různým těm klanům a mafiím.

Leave a Reply