Archive for the 'hlas mladých' Category

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu,

Čtvrtek, Duben 2nd, 2015

Návrh na zamítnutí předlohy zákona předloženého komunistickými poslanci vznesl student plzeňských práv Marek Benda (ODS), jenž pokládá obecný zákon o všelidovém hlasování za zbytečný.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by tento obecný zákon měl existovat a přispěl by k dobudování českého ústavního systému. Obecné referendum totiž v naší ústavě již je, jen chybí zákon, který by stanovil podmínky jeho vyhlášení. Pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 146 přítomných poslanců. Proti jich bylo 44.

KSČM předložila návrh zákona o obecném referendu! Návrh smeten koalicí těch, kteří se bojí přímé demokracie: ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL.

Proti tomuto návrhu zákona se poprvé zvedl odpor tržních komsomolců představujících českou pravici v 90. letech 20 století. Miloš Zeman vzpomíná ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice,“ jak Pavel Bratinka z Občanské demokratické strany zákon označil za „dračí vejce komunismu.“

Mimochodem diskreditace jakéhokoliv návrhu odkazem na jeho komunistický původ byla oblíbeným nástrojem, který využívala pravice k odporu proti referendu, kde se argumentovalo, že referendum je komunistický vynález.

Podle logiky „nízkočelých“ představitelů z řad pravicově-tržních komsomolců (ODS) je zřejmě nejkomunističtější zemí na světě zřejmě Švýcarsko, kde jsou referenda na denním pořádku.

                          Pavel Herman

Jan Palach a sebevraždy z existenčních důvodů

Pátek, Leden 10th, 2014

Dne 11. srpna 2013 vstoupilo v platnost zavedení 16. ledna jako „Den památky Jana Palacha“. Jedná se o uctění památky studenta, který se upálil, aby tak povzbudil obyvatelstvo k protestu proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V souvislosti se zavedeným dnem památky Jana Palacha je v dnešním kapitalismu nutné upozornit na zvyšující se počet sebevražd kvůli existenčním problémům.

Když v únoru 2013 v Bulharsku probíhali demonstrace proti pravicové vládě Bojka Borisova kvůli vysokým cenám za elektřinu, proti korupci a chudobě, tak se na protest v městě Veliko Torunova polil 26letý muž benzínem a zapálil. Po převozu do nemocnice zemřel. Nikdo si na tuto osobnosti na rozdíl od Jana Palacha ani nevzpomene.

Pokud se jedná o Českou republiku, tak ve svém dopise z ledna 2011, který byl adresován bývalému prezidentovi Václavu Klausovi, upozornila Zdeňka Slívová, pokladní z Havířova, na skutečnost, že se Česká republika začíná řadit mezi země se zvyšujícím se počtem sebevražd. Uvádí, že na Ostravsku není týden, kdy by někdo neskočil pod vlak kvůli existenčním důvodům.

Z pohledu Zdeňky Slívové prezident (Klaus) a pravicová vláda (Nečase) má na rukou více krve, než měli komunisté. A dodává, že Klaus s vládou jsou plně odpovědni za zmařené životy těchto lidí, protože berou lidem vše od práce po lidskou důstojnost. Dále upozorňuje vládu na to, jakým tempem ve skutečnosti narůstají pacienti v psychiatrických ordinacích.

V současné době počet lidí, kteří trpí psychickými problémy, neustále roste. Za posledních 10 let (za období 2002 – 2012) se počet pacientů navštěvujících psychiatrickou ambulanci, téměř zdvojnásobil. Narůstá také počet pacientů trpících depresí. V roce 2000 bylo předepsáno 37 milionů dávek antidepresiv, v roce 2012 už 178 milionů, což je téměř pětkrát tolik. Bohužel také stoupá i počet lidí, kteří si sáhnou na život. Jen v roce 2012 si sáhlo na život 1.647 lidí.

Podle reportérů FTV Prima je situace alarmující, protože tolik sebevražd jsme tu nikdy neměli.  Tedy alespoň s výjimkou krizových let 1925 – 1935, kdy bylo v ČSR zaznamenáno ročně na 3.000 až 4.000 sebevražd. Výjimku tvoří rok 2007, kdy byl počet lidí, kteří si sáhli na svůj život, na historickém minimu.

Za současnou situaci mohou zřejmě také zvyšující se počty exekucí, kdy se kvůli této problematice ČR nazývá Exekustán. Jak vyplývá ze statistických údajů Exekutorské komory a Ministerstva spravedlnosti, bylo v roce 2012 nařízeno 718.000 exekucí včetně 300.000 soudních výkonů rozhodnutí, tedy exekucí prováděných soudem.

Důkazem, že samotné exekuce bývají příčinou sebevražd, je případ 63letého důchodce, který v pražských Holešovicích při návštěvě exekutora pootevřel, pak rychle  zabouchl a již na zazvonění nereagoval. Exekutor zavolal zámečníka a policii. Když asi po 10 minutách vešli do domu, tak našli důchodce oběšeného. Další případ se odehrál v Nýrsku na Klatovsku, kde se muž ze strachu z exekutora oběsil ve skříni.

Den 16. ledna bychom proto neměli uctít jako „Den památky Jana Palacha“, ale mám tím na mysli tento den uctít jako památku za lidi, kteří každý rok páchají sebevraždy kvůli existenčním důvodům.          Pavel Herman

První práce, první byt? S ODS určitě ne!

Pátek, Září 20th, 2013

Filip malý portrét

ODS, která v naší zemi prosazovala tu nejasociálnější politiku celých sedm let, si najednou vzpomněla, že chce prožívat s lidmi této země jejich životní příběhy. Má to jeden zásadní háček – do strastiplné situace je přivedla právě ona se svými koaličními partnery . Ať už to byla Strana zelených, KDU-ČSL v první etapě vlády pravice, nebo trvale oživovaní papaláši z TOP 09 a (ne)strana LIDEM s intermezzem Věcí veřejných. Samotný fakt, že se ODS zaměřila na toto téma, je však velkým překvapením. Zvláště když vzpomeneme na nedávné výkřiky senátora Kubery o nesmyslnosti práva na první zaměstnání. Pojďme se ale podívat, jak na to ODS půjde.

Svůj recept, jak obyvatelům ČR pomoci, začíná ODS u mladých. První byt a první práce jsou zajisté jedny ze základních věcí, o které se bude absolvent školy zajímat. V současné době hledá práci 20 procent mladých do 25 let. Pozornost si však zaslouží fakt, že ještě v roce 2008 bylo toto číslo poloviční. Nakolik tedy funguje léčba nezaměstnanosti mladých v režii ODS, jsme si během posledních let mohli vyzkoušet v praxi.

Ve svém programu nabízí mladým, kteří začnou podnikat do tří měsíců od ukončení školní docházky, osvobození od daně z příjmů. V době, kdy ODS přiškrcená ekonomika jim jen těžko nějaké zakázky poskytne, je to úsměvné. Z nulového příjmu se totiž jen těžko platí daň. Dále chce ODS odpustit daň z převodu nemovitosti při pořízení nemovitosti člověkem do 30 let v hodnotě nepřesahující 3 miliony korun. Občanští demokraté si zřejmě představují, že mladí mají tolik peněz, jako funkcionáři jejich strany. Při splácení této částky po dobu dvaceti let by totiž museli zaplatit bankovnímu ústavu kolem 20 tis. Kč každý měsíc. Když to zkombinujeme s dalšími recepty ODS, jako byly půjčky na školné, omezení slev pro studenty nebo odvody do soukromého pilíře penzijního systému a poplatky všech druhů, asi si uděláte obrázek, kolik by museli mladí lidé měsíčně (stabilně!) vydělávat.

Takovou léčbu? Děkuji, nemám na placení nadstandardů, které se chystá mladým poskytnout ODS.           Filip Zachariaš

Problémy umíme pozitivně řešit

Sobota, Srpen 24th, 2013

Ano, KSČM si dobře uvědomuje současné potřeby a strasti občanů, které ještě v posledních letech znásobilo několikaleté vládnutí pravice. Nejde však jen o to kritizovat, ale nabídnout řešení následků, jež na naší zemi a jejích obyvatelích zanechala bývalá trojkoalice. KSČM se bude snažit prosadit referendum k tzv. církevním restitucím, eliminovat soukromý důchodový pilíř, právo na první práci pro absolventy a další body ze svého programu, který je pojmenován Programem pro budoucnost. Nejdůležitější však bude obnovit v lidech důvěru ve stát. Ukázat, že politika se dá dělat profesionálně, a taky slušně ve prospěch obyvatel.

Úkolem nás všech je tedy zaměřit se na přítomnost a budoucnost. KSČM je zde pro všechny poctivé obyvatele, ať už jsou to studenti, pracující, podnikatelé či senioři, kteří po mnoha letech práce pro tento stát pobírají zaslouženou odměnu. Představme náš program, který je plně uskutečnitelný v 21. století, a získejme tak další voliče. Rozšiřujme jej mezi spoluobčany, aby voliči nenaletěli narychlo a účelově vzniklým stranám či slibující pravici.

Lidé na antikomunistickou kartu už příliš neslyší. To ukázaly i loňské volby do zastupitelstev krajů. Voliči dali důvěru KSČM právě proto, že v ní vidí naději. Naději na řešení jejich problémů.

Filip ZACHARIÁŠ, Bučovice

Převzato z Haló novin 24. 8. 2013

Získávat mladé pomocí sociálních sítí ano, ALE…

Neděle, Srpen 18th, 2013

Filip malý portrét

Nedávno jsem si přečetl článek o tom, jak OV KSČM Trutnov rozjelo svou stránku na sociální síti Facebook. Jelikož při posledních volbách – tedy těch prezidentských – sehrála nová média naprosto klíčovou roli, je to činnost více než chvályhodná, ale hlavně NUTNÁ! Nutná i z toho důvodu, že volby budou nejpozději na jaře roku 2014 a právě při nich zejména pravicové strany podpořené bohatými sponzory a majetní podnikatelé, kteří potřebují proniknout do Poslanecké sněmovny, této cesty využijí. A právě moje generace, u níž se podařilo vyvolat dojem, že levicové strany volí jen životní zkrachovalci, se v tomto prostoru pohybují a názory vyskytující se zde je velmi ovlivňují. Myslí si, že zrovna ona je tou úspěšnou, která si může dovolit volit pravici, ačkoliv – jak říká prof. Keller – naše generace nejvíce doplatí na pravicové „reformy“. Abych to zkrátil: sociální sítě musíme využívat, pokud chceme v politickém boji uspět!

Nabízí se však otázka, jak to budeme dělat. Naprosto nutné je však, aby byly atraktivní centrální web a stránka KSČM na Facebooku. Mladý, řekněme stranické struktury neznalý, totiž nejprve zamíří na tyto jmenované stránky. Pokud ho nezaujmou, v případě Facebooku bude mít pocit, že zde chybí interaktivita a nikdo se mu „nevěnuje“, může ho to nenávratně odradit. Potom už ho okresní či krajské stránky zajímat příliš nebudou.

Z hlediska politického marketingu by měly celostátní a ideové otázky (tedy ty nejzajímavější pro sympatizanta začátečníka) připadnout právě centrální stránce. To nemění nic na tom, že je mohou krajské mutace sociálních sítí převzít, ale neměla by to být jejich hlavní náplň. Krajské či okresní stránky primárně mají poskytovat informace z regionu, na který se zaměřují. Mohou to být například pozvánky na místní akce, jež se mohou potkat s našimi funkcionáři; zveřejňovat fotky z těchto setkání; představovat veřejnosti osobnosti KSČM v regionu a především zde diskutovat s těmito lidmi.

Poměrně zásadní je též profesionalita, s jakou se stránky spravují. V dnešní uspěchané době totiž stačí jedno nešťastné prohlášení a problém je na světě. I novináři, od přírody leniví tvorové, dnes totiž často zamíří na sociální sítě, aby zjistili, co si o tom strana či politik myslí. Kam až to může dojít, jsme viděli v případě asistenta poslance místopředsedy strany Dolejše – Jaromíra Petelíka. Ten sám v tom byl nevinně, což bylo poté prokázáno, ale to média nezajímalo.

Důležité je nezahltit uživatele informacemi a mít vytvořený systém i v případě nových médií. Základem by podle mého soudu měla být právě centrální stránka, protože ta má potenciál oslovit největší množství uživatelů.

OV KSČM Trutnov za jejich snažení v tomto směru patří obrovská poklona a poděkování. Zároveň všichni dovolte, abych vás pozval jihomoravskou krajskou stránku KSČM na Facebooku, na jejímž rozjetí jsem měl tu čest podílet spolu s dalšími sociology, politology, odborníky na nová média a krajskými zastupiteli, jež zanedlouho budou na této stránce aktivně působit. Najdete ji na stránce  www.facebook.com/kscmjiznimorava  nebo pokud do vyhledávače na Facebooku zadáte Jihomoravská KSČM.

Filip Zachariaš, student politologie a sociologie

Prohlédněte si

Středa, Červenec 31st, 2013

Když se z úřadu vlády v letech 2012 – 2013 roznesla informace o výší odměn, které se šplhaly až ke dvěma stovkám tisíc měsíčně, tak velmi rozezlený premiér za ODS prohlásil: „Moji lidé dřou, jak koně. Standardně 12 hodin denně. K tomu často i víkendy.“

 

Zapomněl ovšem dodat, že jeho pravá ruka přezdívaná „Carevna“ si žila jako na zámku. A to samozřejmě za peníze daňových poplatníků. Svůj byt si vybavila drahým italským nábytkem a vládní limuzíny ji vozili jídlo z drahých restaurací. Ještě k tomu navíc svoje nadřízené nutila, aby jí venčili psi a psali její diplomovou práci.

V tomto případě se ani nemusím zmiňovat o ospalém ministrovi zahraničí, a také o věčně opilém ministrovi financí. Následující obrázky jsou dokonalým shrnutím činnosti lidí z Nečasovy vlády, kteří údajně dřou jako koně:

 

http://pavelherman.blog.idnes.cz/c/354296/Drou-jako-kone.html

Pprohlédněte si na uvedené adrese článek našeho dodpisovatel pavla Hermana

Ideokonference

Pondělí, Červen 24th, 2013

 

Ideokonference

aneb Cesta ke srozumitelnému programu

Právě uvedení našich myšlenek do praxe bylo jednou z frekventovaných otázek, které řešili účastníci ideově-teoretické konference KSČM. Ta proběhla v sobotu 25. května v Praze. O konání ideové konference rozhodli delegáti loňského VIII. sjezdu v Liberci. Jak uvedl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip, jednalo se o druhé nejvýznamnější setkání hned po sjezdu. Účastnila se ho téměř stovka osob.

Jeden z hlavních referátů na téma Aktualizace politického působení a programového směřování KSČM přednesl Jiří Dolejš. KSČM i nadále odmítá ustoupit ze svého programového směřování, jež zavrhuje kapitalismus a staví vůči němu životaschopnou alternativu, tedy sociálně spravedlivou společnost – socialismus. Ani komunistické straně se však nevyhnuly rozsáhlejší změny, které přišly na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Co by si však měli protivníci (ale i někteří členové naší strany) uvědomit, je fakt, že transformace neznamená sociáldemokratizaci!! Události polistopadové historie ale dále nutí KSČM reagovat na nové skutečnosti, jako je například vstup ČR do EU, krize globálního kapitalismu a nové komunikační prostředky.

Zcela specifickou na české politické scéně je také ostrakizace KSČM, které se dříve účastnila např. i ČSSD. Sociální demokraté se v novodobé historii nesčetněkrát bez ostychu spojili s pravicí a pouze dostatečně silný výsledek KSČM je donutil k posunu (mírně!) doleva. Samotné výsledky – zejména úspěch v krajských volbách 2012 – však zavazují naši stranu nejen k tomu být utěšujícím hlasem, ale především nabízet reálnou naději na zlepšení.

S analýzou mezinárodního komunistického a dělnického hnutí v současné době vystoupila Věra Flasarová. Občané prakticky všech kontinentů sužují následky hospodářské krize a svět stojí opět na kraji velkého válečného konfliktu, což znovuotevírá diskuzi o mírových otázkách. Zvláště v letošním roce – tedy roce, kdy si připomínáme 65. výročí Všeobecné deklarace lidských práv.

Ve svém vystoupení Věra Flasarová popsala situaci komunistických stran, z nichž se zastavíme u strany, která je nám jazykově i geograficky nejblíže – tedy u Komunistické strany Slovenska. Žel je nutno konstatovat, že KSS se potýká s mnohými problémy. Zisk 0,72 % ve volbách 2012 stranu odsunul na úplný politický okraj, kdy slovenští komunisté nedosáhli ani na státní příspěvek. Problémovým obdobím prochází také KS Moldávie, jež donedávna stála v čele státu, která dezorientovala svou politikou nejen své voliče, ale i členskou základnu.

Na druhou stranu například Komunistická strana Ukrajiny a Komunistická strana Ruské federace reprezentují úspěšný vývoj po rozpadu socialistického bloku. O KS Ukrajiny jsem psal v jednom z předchozích čísel letošního Zpravodaje, takže pár slov k ruským komunistům. Nutno říci, že KSRF nezměnila své ideje ani symboly, ale metody práce přizpůsobila potřebám komunistické strany 21. století. Má ve svých řadách spoustu respektovaných osobností, využívá svých teoretických pracovišť, kde působí ekonomové, sociologové, historikové, politologové a další specialisté. Strana se otevřela širokým vrstvám například prostřednictvím svého TV portálu a omlazení kádrů.

V diskuzi účastníků vystoupily téměř tři desítky delegátů konference, jež ve svých projevech akcentovaly zejména nutnost odlišení KSČM od ostatních politických stran, předkládat alternativy možné budoucnosti, ale také obnovit aktivitu členů jejich omlazením.

Zejména důležité jsou však výzvy, které pro KSČM z konference vzešly. Jsou jimi hlavně tvorba srozumitelného programu, obsahující konkrétní kroky vedoucí k jeho naplnění. S tím souvisí nutnost pozitivních řešení a uchopení nových témat – například práva spotřebitelů a boj proti lichvě, otázka přímé demokracie apod. Důležitý bude též rok 2015, kdy se KSČM zhostí úkolu organizovat mezinárodní ideologickou konferenci levicových stran. Ale nejdůležitější úkol je před námi v rozšiřování našich myšlenek mezi lidi, neboť, jak říká Gándhí, „bez činu zůstává i nejkrásnější myšlenka bezcennou“.

Filip Zachariaš, delegát ideové konference 2013

U Zlatého jelena

Neděle, Květen 12th, 2013

Filip malý portrétAni po 68 letech lidé nezapomínají na své hrdiny. Památku jednoho z nich si při výročí osvobození naší vlasti přišly připomenout stovky lidí do Ždánického lesa. Právě tam má totiž pomník partyzán Jiří Jírovský. Hrdinný student padl poté, co došlo ke střetu partyzánského oddílu OLGA s německým jagdkommandem v únoru posledního roku druhé světové války.

U pomníku 2

Událost vešla do dějin pod názvem boj u Zlatého jelena, což byl název hájenky, kde partyzáni před přepadením Němci odpočívali. I přes početní nevýhodu se partyzánům podařilo uniknout do Brankovic. Střet měl však za následek ztrátu života právě Jiřího Jírovského a těžké zranění dvou dalších partyzánů – Rudolfa Venhudy a Ladislava Vernera.

skupina 4

Jejich odkaz a odkaz všech, kteří bojovali za svobodu Československa, ocenila zástupkyně Parlamentu ČR Zuzka Bebarová – Rujbrová, ale i krajští a obecní zastupitelé a zástupci OV KSČM Vyškov a Hodonín. Nechyběl ani zahraniční host v osobě Jaroslava Fagana z Komunistické strany Slovenska.

Skupina 3

I dnes, téměř sedm desítek let od války, jsou totiž hodnoty jako svoboda (pro všechny, ne jen pro ty, kteří si ji finančně mohou dovolit), lidská důstojnost a sociálně spravedlivý svět, stále aktuální. A právě za ně tito hrdinové bojovali.

Filip Zachariaš, moderátor akce

Miloš Zeman měl pravdu

Sobota, Březen 9th, 2013

Už v průběhu prezidentského proslovu účastníci inaugurace zatleskali Milošovi Zemanovi. Reagovali tak na jeho slova o novinářích, kteří manipulují veřejným míněním. Jsem opravdu potěšen, že tato slova nový prezident pronesl. Už záhy při rozhovoru ČT s předsedou KSČM se ukázala oprávněnost tohoto tvrzení. Moderátor Železný byl učebnicovou ukázkou člověka, o kterém Zeman mluvil. Neodpustil si poznámku o neústavnosti socialismu. Prvně bych chtěl připomenout definici socialismu v dokumentech KSČM jako „demokratickou společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, postavená na maximální občanské samosprávě, prosperující a sociálně spravedlivá, pečující o zachování a zlepšování životního prostředí, zabezpečující lidem důstojnou životní úroveň a prosazující bezpečnost a mír“. Už vůbec nepochybuju o tom, že pokud by bylo na práci či dokumentech KSČM shledáno něco protiústavního, okamžitě by vláda podala návrh na zákaz činnosti této demokraticky zvolené strany. Snah o tento krok už bylo několik, ale právníci ani politologové neshledali důvody, proč by KSČM měla být zakázána. Moderátor Železný je ale zajisté vynikajícím odborníkem na teorii státu, a tak pokud má důkazy o tom, že KSČM porušuje zákony této země, nechť učiní právní kroky. Je to jeho občanská povinnost.

Filip Zachariaš, Bučovice

Dotace z Evropské unie

Úterý, Únor 5th, 2013

Na tyto dotace se skládáte nejdříve tím, že si kupujete dovezené potraviny, protože do rozpočtu EU se započítávají cla z importu výrobků. Dále ji zaplatíte, když nakupujete cokoliv, protože do rozpočtu EU putuje část daně z přidané hodnoty a jakékoliv další daně. Nikde však nenaleznete na zboží nápis: „Částí peněz zaplacených za toto zboží financujete rozpočet EU.“

Podle toho, jak je naše vláda úspěšná, se nám potom tyto peníze z EU vracejí v podobě dotace na cyklostezky, hotely, sjezdovky a cedule s eurovlajkou. Jenomže základní cíl těchto eurofondů se nenaplnil. Původně totiž dotace měly snižovat rozdíly životní úrovně mezi regiony států Unie. Místo toho se dotace z fondů přidělují velkým firmám a korporacím nebo i na nesmyslné projekty.

Časopis Reflex (51-52/2012) uvedl, kolik čerpaly hospodářské kolosy s miliardovými zisky. Jedním z nich je energetický gigant ČEZ – čerpal celkem 80 milionů na vzdělávání a rekonstrukci centralizovaného zásobování teplem ve Dvoře Králové. Škoda čerpala 160 milionů na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v Kvasinách. Heineken čerpal 10 milionů na zvýšení věkové komplementace zaměstnanců. Pivovar Svijany získal 70 milionů, což je celkem 248násobek jeho zisku po zdanění. Pokud taková dotace opravdu přispívá k zkvalitnění práce a k udržení či zvýšení zaměstnanosti, prosím. Z eurofondů ovšem byly mimo jiné financovány i projekty jako psí fitness, hip-hop, sjezdovka na rovině nebo několik golfových hřišť.

Jako příklad mohou posloužit dotace na vzdělávání, kde se různým firmám poskytovaly finanční prostředky mezi cca 2,5 miliony až cca 26,5 miliony. Některé firmy dokonce svá školení prováděly v Itálii, na Maltě nebo v Řecku! Psycholog Jaroslav Simon uvedl, že vzdělávací projekt pro 25 zaměstnanců, který stál 8,8 milionu korun, by on sám jako lektor společně se svými kolegy provedl za 200 tisíc korun. Pokud jde o dotace na vzdělávání, tak ty jsou na rozdíl od jiných dotací nevratnou dotací EU ve výši 100%.

Tento „socialismus naruby“ funguje tak, že peněžní prostředky v EU od živnostníků a drobných podnikatelů, dělníků a úředníků putují směrem do velkých podniků, které k tomu ještě mnohdy neplatí daně u nás, ale v daňových rájích. Místo toho, aby byly tyto dotace poskytovány jen pro veřejný sektor – na stavbu čističek odpadních vod, opravu nemocnic a nákupu přístrojů či k jiným veřejným aktivitám, tak jsou často zneužívány ve prospěch soukromých firem jako ty na stavbu golfových hřišť nebo jako investice do velkých podniků. Takto získané prostředky potom jednotlivé velké podniky mohou využít jako konkurenční výhodu a přebírat tak malým firmám zákazníky. Takto potom zvyšují svůj monopol z peněz evropských poplatníků.

Pavel Herman, Ivanovice na Hané