Archive for the 'Volby' Category

Hejtman Čunek a prezident

Neděle, Červenec 22nd, 2018

Prezident republiky po celé funkční období objíždí kraje s tím, že chce mít přímý kontakt s občany. Někomu se to nelíbí, někdo je nadšený. Prostě každý máme svůj názor.

Jenže před minulými volbami odmítl hejtman Čunek ze Zlína financovat z krajských prostředků návštěvu prezidenta ve svěřeném Zlínském kraji. Prý je to Zemanova volební kampaň.

Neposoudím, do jaké míry má lidovecký pán kraje pravdu. Výsledek voleb však hovoří za sebe.

Ve volbách 2013 i 2018 dostal Miloš Zeman v tomto kraji většinovou podporu. Vždy nadpoloviční většina voličů mu dala svůj hlas. V roce 2018 to bylo 54%, tedy 175000 hlasů; to je dokonce o několik tisíc víc než v prvních přímých prezidentských volbách.  A to přesto, že pan hejtman jménem občanů jemu svěřeného kraje, mu návštěvu za krajské peníze neumožnil.

Zato za hejtmanem Čunkem stojí z předchozích krajských voleb „celých“ 22 % odevzdaných hlasů, což vyjádřeno číselně znamená cca 41 000 voličů Zemanovi tedy v daném kraji projevilo volební důvěru čtyřikrát víc tamních voličů, než hejtmanovi.

Zkrátka – občané mají jiný názor, než známá lidovecká osobnost.

 

Jen tak na okraj. Ze které politické strany byl bývalý landsmanšavtovský ministr kultury Herman, který jen za pobyt ve V.I.P. saloncích na letišti zaplatil – ze státní pokladny – přes 180 000 Kč? Třeba v těch saloncích pan expáter meditoval, a nepopíjel osvěžující nápoje. Máte pravdu, je ze strany církevních restitucí a podpory vysídlenců.

Po volbách

Pondělí, Listopad 6th, 2017

Všechny politické strany a hnutí se po volbách zamýšlejí, jak dál. Ti úspěšní jak svého úspěchu využít, ostatní nad příčinami, proč neuspěly.

My, pravda, v současnosti patříme k těm druhým. Rozebrat situaci a zvolit cestu k lepším výsledkům není záležitostí jednotlivce ani jednoho zamyšlení. Proto se jen pokusím nastínit několik otázek, které si vyžadují zohlednění.

Především je třeba brát ohledy na celkovou situaci ve společnosti, na názorové proudy, které volby ovlivnily. Pokud stranu postihl značný úbytek voličské podpory, tím pozorněji je třeba hledat nové přístupy. Mezi ně patří i obměna vedení strany. Čeká to nejen komunisty, ale zvláště sociální demokracii, lidovce a Kalouskovce, Zelené, Starosty; no s výjimkou ANO a SPD vlastně všechny.

Proto se odvažuji vyslovit některá varování.

Tak zaprvé, pokles podpory u nás postihl opravdu většinu stran. Je tedy třeba hledat společného jmenovatele propadu i mimo ´KSČM.

Zadruhé, podobný vývoj se v poslední době odrazil také ve volbách v jiných státech EU. Bude tedy nutné vysledovat, které vlivy působí obdobně (mimo jiné proti levici) v celé unii.

Zatřetí. Program KSČM vychází dlouhodobě ze zásad marxismu. Není však možné přehlížet skutečnost, že se podmínky, kdy Marx s Engelsem a později Lenin a další kladli základy dělnickému hnutí výrazně změnily. Ne snad, že by se měl marxismus ohlodat, jak to udělala sociální demokracie už v počátcích dvacátého století a dorazila v jednadvacátém. Nicméně opora o dělnické masy a důraz na práci s továrním proletariátem vyžaduje důslednou aktualizaci v době, kdy procento továrního dělnictva a zemědělských dělníků kleslo. Zkrátka je třeba se zamyslet nad programem. Připomeňme si, že když s. Ransdorf napsal Nové čtení Marxe, byl částí levice odmítán. Jenže již Lenin, když zakládal stát sovětů, zdůrazňoval nutnost konkrétního historického přístupu, tedy zohlednění aktuálních společenských podmínek.

Závěrem tedy stručně. Tam, kde staré kádry svým stylem práce a malou tvořivostí v práci vyžadují změnu, změnu nebrzdit. Současně ovšem brát ohled na to, že příčina nižších volebních výsledků má, jak už jsme uvedli, celostátní, ba celoevropský původ, který nevyplynul jen z našich chyb. Hlavní bude zamyslet se jak nad blízkými úkoly, tak nad strategickým cílem – socialismem – a cestách k němu.

Zvláštní pozornost bude nezbytně třeba věnovat cestě k voličům, která je komunistům dělána cílevědomě nezchůdnou, jak jednostranným odsudkem socialistické etapy, tak většinově otevřeným vylučováním přístupu k médiím tzv. hlavního proudu.

Nehledat neúspěch jen v činnosti vedoucích představitelů, ale v tom jak dokážeme (spíše proč nedokážeme) naše cíle a představy sdělit a objasnit širokému voličskému spektru.

Zakončím už jen upozorněním, že řada našich představ pomohla Pirátům oslovit mládež, a že cílevědomé matení pojmů pravice a levice znejistilo voliče. My chápeme pravici jako ty politické směry, které dávají přednost vytvářením příznivých podmínek pro bohaté i na úkor většiny pracujících. Levice pak usiluje o takový vývoj, kdy smysl ekonomické činnosti je zaměřen na zajištění té většiny společnosti, která se rozhodujícím dílem podílí na tvorbě a uplatnění nových hodnot. Ne tedy vítáním migrantů, podporou homosexuálů transvestitů, jako tzv. neomarxisté typu Dienstbiera.

Šťastný a Veselý Vyškov spoluobčanům přeje Libor Veselý

Pátek, Září 5th, 2014

Představuje se vám kandidát do Zastupitelstva Vyškova za KSČM – Libor Veselý!
Jsem spoluautor několika filmů. Jejich námětem je Vyškov a okolí. Byly oceněny na řadě festivalů amatérské filmové tvorby. Film Malíř švestkových knedlíků byl druhý na mezinárodním festivalu amatérských filmů. Film Vyškov v proměnách času vyhrál celostátní kolo ( Festival PAF Praha
Cena za dokument Ex Aequo 2009 ). Mluvil jsem o něm také v Českém rozhlasu. Filmy Vyškov v proměnách času a Vyškov turistický průvodce používá město Vyškov ke své propagaci. Filmy byly promítány v řadě kin, u příležitosti vernisáží atd.
Záhady krysařova kraje
http://uloz.to/1972533/zahady-krysarova-kraje.mpg
Malíř švestkových knedlíků
http://www.uloz.to/710461/malir-svestkovych-knedliku-1.mpg
http://uloz.to/1972557/malir-svestkovych-knedliku-2.mpg

Vyškov v proměnách času
http://www.uloz.to/xAyMrr9/vyskov-mpg

Vyškov turistický průvodce

Jsem také spoluautor často hraného klipu skupiny Defeated s názvem Lože Vyvrhelovo.
http://www.defeated.wz.cz/video1.html

Studentka žurnalistiky natočila jako svou školní práci krátký dokument o mě a mém cvičení jógy.
Libor Veselý

Před lety na základě některých mých přednášek pro veřejnost jsem byl požádán o napsání série knih na některá témata. Bohužel vydavatelství se dostalo do druhotné platební neschopnosti a knihy nevyšly, pouze se šířily některé kapitoly elektronickou cestou a na internetu. Dodnes nejoblíbenější částí je text nazvaný UFO existuje, kde vysvětluji jevy spojené s létajícími talíři na základě pozemských objevů a vynálezů. Zde jsou uvedené některé mé kratší texty :
http://www.humanart.cz/portfolio/Mesje
http://liborvesely.blog.idnes.cz/
https://www.facebook.com/pages/Vesel%C3%A9-texty/674513805960417?ref=hl
http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Libor-Vesely-48704/Article
https://twitter.com/Mesje2LiborV

Protože jsem absolvoval pomaturitní studium astronomie byl jsem požádán o recenzi na jednu zajímavou knihu z oblasti kosmologie :
http://www.humanart.cz/literatura-85360-rotujici-vesmir.html

Také jsem byl spolupořadatelem několika výstav a vernisáží ve Vyškově a v jiných městech. Jsem členem občanského sdružení Zelený Vyškov, které chce zlepšovat a chránit životní prostředí ve Vyškově. Za tím účelem jsem napsal několik textů o stromech ve Vyškově a jsem spoluautor textu o historii Smetanových sadů. V oblasti ekologie provozuji fb stránky Smetanovy sady.
https://www.facebook.com/SmetanovySady

Jsem cvičitel jógy, jako cvičenec dělám jogu, taichi, quigung.
https://www.facebook.com/pages/Vesel%C3%A1-joga/621068084588763?ref=hl

Zajímá mě regionální historie, napsal jsem například text o historii astronomie na Vyškovsku a jsem členem Muzejního spolku Vyškov.
https://www.facebook.com/pages/Z-historie-Vy%C5%A1kova/631471270279289?ref=hl